Фотография

Галерия

ПЛОВДИВ СТАНА ЦЕНТЪР НА КЛЮЧОВО ПАРТНЬОРСТВО МЕЖДУ ЮНЕСКО И СДРУЖЕНИЕ „БЪЛГАРСКИ МУЗЕИ“

02.05.2026

В Пловдив бе поставено началото на ключово партньорство за културния сектор в България. Изпълнителният директор на Регионалния център София – ЮНЕСКО д-р Ирена Тодорова и председателят на Сдружение „Български музеи“ д-р Огнян Тодоров подписаха официално споразумение за сътрудничество. Церемонията се състоя в Държавен куклен театър – Пловдив  по време на мащабен форум, посветен на сътрудничеството и иновациите в музейния сектор с участието на музейни директори и експерти от цялата страна.

Партньорството предвижда съвместни инициативи за подкрепа на музейния сектор и обмен на експертиза в опазването на културното наследство. Целта е засилване на връзката между музейните институции и международните стандарти на ЮНЕСКО за образование и популяризиране на традициите.

Пловдив е домакин на мащабен двудневен форум на Сдружение "Български музеи", който се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Министерство на туризма, община Пловдив и партньори. Първият ден от програмата започна с Годишно Общо Събрание на Сдружението, след което Иван Василев от фондация „Балканско наследство“ представи проекта Академия „Наследство“, който ще бъде реализиран през есента на тази година. Той се финансира от община Пловдив и е част от Културния календар на града. Насочен е към подобряване на административния капацитет за управление на музеи, привличане на финансиране и използване на нови технологии.

Една от целите на проекта е работата по опазване и представяне на наследството на Пловдив в съответствие със световните стандарти и утвърждаване на Пловдив като център за ефективна музейна политика и водеща дестинация за културен туризъм. Предвидени са специализирани обучения, насочени към специалисти от пловдивските музеи, обмяна на опит с представители на музеи от цялата страна и тематична кръгла маса - дискусия за ролята на музейната мрежа в брандирането на дестинация „България“.

В края на проекта ще бъде създаден дигитален двуезичен продукт, представящ пловдивските музеи. Фондация „Балканско наследство“ е реализирала над 160 образователни курса и над 25 дългосрочни проекта в областите археология, консервация и дигитализация. През 2018 г. получи специално отличие от „Европа Ностра“ за приноса си в образованието по археология и консервация. Сътрудничи си с академични институции, общини и международни организации като ЮНЕСКО и Комисия „Фулбрайт“.

Поздрав към музейните специалисти в първия ден на форума отправи Амелия Гешева, чийто професионален път като директор на ОИ „Старинен Пловдив“, заместник - кмет по култура на община Пловдив, заместник-министър на културата и съветник на министъра на туризма Мирослав Боршош е тясно свързан с подкрепата за българските музеи. Акцент в програмата бе споделянето на успешния опит на Пловдив в управлението и подкрепата на културното наследство. Докладът на Нина Димовска, началник-отдел „Култура, археология и културно наследство“, предизвика силен интерес сред колегията.

Пловдив се очертава като водещ център, в който синхронът между местната власт и културните институти води до рекорден туристически и финансов ръст. Сред основните акценти на презентацията бе устойчивият модел на финансиране. Общината осигурява стабилен бюджет за пълната издръжка на музеите – от възнаграждения и комунални разходи до консервация, реставрация и дигитализация. Допълнителни възможности се предоставят чрез Културния календар, Програма „Култура“ и ОФ „Пловдив 2019“. Уникален за страната елемент е решението на Общинския съвет (от 1993 г.), което позволява на музеите да управляват сами 100% от собствените си приходи (входни такси, наеми, услуги). Благодарение на това собствените приходи за 2025 г. достигат 2 488 836 лв., което е ръст от 9,2% спрямо 2024 г., като директорите на институтите могат самостоятелно и приоритетно да насочват тези средства за развитие.

Мащабното привлечено финансиране по проекти бе също част от засегнатите теми. През 2025 г. пловдивските музеи и галерии са привлекли външно финансиране в размер на 4 370 895 лв., което е близо четирикратен ръст спрямо предходната година. Акцент бе поставен върху инвестициите в модерна инфраструктура и нови експозиции, създаването на нови пространства като „Светът на ютията“ в РЕМ – Пловдив, зала „Африка“ с първото в България зоокафене, както и мащабния ремонт на НБ „Иван Вазов“ на стойност над 2,5 млн. лв.. Внедряват се иновативни технологии, интерактивни приложения и мултимедия за привличане на младата аудитория. Отбелязано бе как политиката на Общината има пряко отражение върху икономиката на града. През 2025 г. приходите от нощувки достигат 54 097 468 лв., което е впечатляващ ръст от 88% спрямо предпандемичната 2019 г.. Градът привлича близо 700 000 туристи годишно. Моделът на Пловдив доказва, че съчетанието от финансова подкрепа, институционална свобода и активна проектна дейност превръща музеите в мощен двигател за развитие на туризма и превръщането на града в модерна европейска културна дестинация.